Десять сторітелінгів, які варто почути

Один з величезних плюсів репу є речитатив. Чому? Бо ти можеш вмістити в три хвилини більше слів, ніж середньостатистична поп зірка в цілий альбом. Ті, хто вміє цим вправно користуватись, стають справжніми письменниками, з тією різницею, що їх «повісті» можна слухати в автівці та хитати під них головою.

Прикладів крутих сторітелінгів в репі є безліч, нижче – лише деякі з них. 


2Pac «Brenda’s got a Baby»


Трек з дебютного альбому Тупака «2Pacalypse Now», заснований на реальних подіях.

Пак прочитав у New York Times статтю про дівчину, яка викинула на смітник своє немовля. Так трек «Brenda’s got a Baby» став одним з найсильніших соціальних висловлювань за всю історію музики.

В самій історії йдеться про дівчину на ім’я Бренда, яка ніколи не бачила матір і мала батька-наркомана, який «пускав смерть по своїх судинах».

Бренда народила немовля від свого хлопця (він же двоюрідний брат) на підлозі у ванній. Після цього «коханий» зник. Дівчині 12 років, вона тільки навчилася писати своє ім’я, а дитину віднесла на смітник. Бренда «вирішила, що секс це єдиний спосіб вибратися з пекла, в яке вона потрапила», стає повією і помирає. 

Цікаво також, що навколо історії створення пісні є теорія: ніби 2Pac вкрав трек у репера Lil ½ Dead (який того часу крутився біля лейблу Death Row) і саме це стало приводом для вбивства Пака у 96-му.



Snoop Dogg «Murder Was The Case»

Слухаючи «Murder Was the Case» з дебютного альбому Снупа «Doggystyle» ти ніби дивишся фільм. Фільм, за мотивами треку (хочеться, щоб подібні кейси з’являлись і в Україні), до речі, теж є. У 1995 році репер зробив його разом з Dr.Dre та Fab Five Freddy



Це розповідь про те, як репер потрапляє у перестрілку на дорозі та дивом одужує від смертельних поранень. Він уникає смерті, продавши душу дияволу. За угоду доводиться платити і у третьому куплеті Снуп відбуває довічне ув’язнення за вбивство. 

Саме під час створення платівки Снуп був втягнутий у реальне розслідування, коли разом зі своїм охоронцем взяв участь у вбивстві члена банди. Сам Снуп не стріляв, але був за кермом джипа і після словесної перепалки його охоронець вистрілив у чоловіка. У 1993 році під час премії MTV Video Music Awards реперу довелося здатися поліції одразу після церемонії. Але все ж таки завдяки адвокату Джонні Кокрену три роки по тому артист виграв справу і залишився на свободі.

Сам рядок «murder was the case» з’явився у куплеті Снупа на пісні Dr. Dre «Lil’ Ghetto Boy» з альбому The Chronic ще за рік до скоєння злочину.

Минулого року 50 Cent анонсував серіал «A Moment In Time: Murder Was the Case», який має показати розслідування злочину репера, але у квітні продакшн STARZ, на якому мала відбутися прем’єра серіалу, відмовився випускати проєкт. Коли саме і де вийде серіал досі не відомо.



J Cole «Wet Dreamz»

На відміну від багатьох видатних реп-сторітелінгів, трек J Cole  з альбому «Forest Hills Drive» – не бойовик, хорор і не драма, скоріше підліткова комедія, але від цього пісня не стає менш літературною.

Герой закохується в однокласницю, відносини розвиваються і дівчина запитує чи був в нього секс. Джей жодного разу не займався цим, але впевнено говорить «Так». Репер описує свої сексуальні фантазії та переживання через відсутність досвіду у ліжку. Далі справа таки доходить до інтиму і дівчина промовляє «Я ніколи цим не займалась». А далі… Хеппі Енд.

У кліпі на Wet Dreamz режисер Раян Стейк замість акторів показує шлюбні ігри собак, що є дуже вправним режисерським ходом, додатково натякаючи на тваринне походження людини.



Ice Cube «It Was A Good Day»

Що таке гарний день для справжнього гангстера? Ice Cube розповів про це у пісні з альбому «The Predator». Сам репер наголошує на тому, що писав цей трек, знаходячись на піку своєї кар’єри.

Прокинутися, пограти з друзями у баскетбол, проїхати на червоне світло перед копами та залишитись непоміченим, прошмигнути повз ворожу банду без сутички, відірватися із близьким другом репером Too $hort та закінчити пізньою вечерею у фастфуді  «Fatburger». І справді щасливий день.

Кліп на пісню є першою частиною сиквелу. У другій («Check Yo Self») щасливий день закінчується – героя біля власного будинку ловлять копи та відправляють до в’язниці.




Jay-Z «Friend Or Foe / Friend Or Foe ’98»


Якщо Айс К’юб випустив «реп-сіквел» на одному альбомі, то один з кращих реп-ліриків евер – містер Картер пішов далі, зробивши паузу між «серіями» довжиною у рік.. 

Пісня «Friend or Foe» з дебютного альбому Jay-Z «Reasonable Doubt» починається з того, як Хова видає себе за крутого дилера, який влаштовує перевірку дратівливому незнайомцю на вулиці словами «Друг або ворог, назви свій бізнес». 

Далі Джей впізнає у співрозмовнику учасника ворожої банди та, насолоджуючись його слабкістю, пропонує угоду: віддати наркотики та зберегти життя, або «провернути якесь хитре лайно» і стати схожим на продірявлений швейцарський сир. 

Фінал історії розкривається тільки через рік на наступній платівці «In My Lifetime, Vol.1» (трек «Friend or Foe ’98»). Джей зустрічає того ж хлопця, який вирішив помститися за нахабну поведінку на вулиці, але вбиває його першим у кімнаті з купою ворогів.

Згодом Jay-Z об’єднав два треки (обидва спродюсував DJ Premier) в один кліп і історія стала повною. 



The Notorious B.I.G. «Warning»


Трек «Warning» з платівки «Ready to Die» – це справжня класика східного хіп-хопу про небезпечне життя реп-зірок. Пісня починається зі слів «Хто це, блять мені дзвонить о 5:46 ранку?» та переходить у розповідь про змову проти Біггі. 

Найцікавіше в історії – це її форма, адже весь трек – це телефонна розмова між B.I.G. та його приятелем на ім’я Pop (в кліпі його грає Шон Комбс, він же Diddy, він же Паф), який дізнався про план пограбування. Але якщо Ноторіус дізнається про змову проти нього – це більше не змова, а заздалегідь приречена на поразку витівка. 

У фіналі репер знищує двох кілерів, надісланих його прибрати. The Notorious B.I.G. не той, з ким можна так легко розправитись і ця історія підтверджує жорсткий та рішучий характер легенди східного узбережжя.



A Tribe Called Quest «8 Million Stories»


Успішний день у чорному гетто це, зазвичай, випадковість, а для Phife Dawg із гурту A Tribe Called Quest у пісні «8 Million Stories» день видався просто жахливим. 

Phife потрапляє у халепу, куди б він не пішов. Протягом доби його пограбували, він пропалив свій улюблений костюм під час прасування (готувався до побачення), він відвів молодшого брата у магазин іграшок, але бажаної там не було – знову невдача, далі ще одне пограбування та приниження на побаченні. 

Після приспіву Phife Dawg розповідає про дратівливу подружку, якій потрібні тільки гроші та невдачу із придбанням травки, через яку він потрапляє у поліцію. А далі – його грабують втретє. Така невдача взагалі існує?

Навіть Jay-Z зробив референс на цей трек у пісні-оді Нью-Йорку Empire State of Mind: за даними перепису населення США на 2010 рік у місті проживало близько восьми мільйонів людей, тож Хова використав назву треку у рядку «Вісім мільйонів історій у Naked», щоб підкреслити унікальність життєвих історій кожного ньюйоркця. Називаючи у цьому ж рядку місто словом Naked, Jay-Z відсилається до фільму в жанрі нуар 1940 року The Naked City про злочинність у Нью-Йорку.



UGK «Pocket Full of Stones (Port Arthur Remix)»

 «Pocket Full of Stones (Remix)» – це розповідь про необхідність вижити на вулиці. Під назвою Pocket Full of Stones маються на увазі кристали креку, які стали головним джерелом заробітку вуличної молоді того часу. 

Звичайно хіп-хоп дует техасців Bun B та Pimp C починає хаслити, штовхаючи товар наркоманам швидше, ніж в тих з’являються гроші. 

Бізнес йде в гору, а хлопці стрімко проходять шлях від самотніх вуличних бариг до квітучої нарко-імперії. В останньому куплеті все руйнується, адже Bun B втрачає контроль, вбиває копа та відбуває покарання за ґратами та замість щасливого забезпеченого життя знову опиняється на вулиці з нічим.

 

EPMD «Jane»

Нью-йоркський гурт EPMD мав схильність до самопринижуючих пісень-розповідей про дивні ситуації, які точно не красять реперів. Одна з таких – «Jane» з дебютнику гурту «Strictly Business». 

Джейн – це дівчина, яка колись пригнобила Еріка (Erick Sermon – учасник гурту) після ночі удвох. Вона бажає переспати з ним, але ставить умову – привести для її подружки хлопця для подвійного побачення. Звичайно цим другом став інший учасник гурту – Parrish Mic Doc. Залишившись наодинці із Джейн після побачення, Ерік робить все, що, на його думку, зробить цю ніч найкращою у її житті, але зранку знаходить записку, в якій Джейн сказала що секс був вкрай поганим. 

Спостерігаючи за трендом на надмірне хизування реперів сьогодення, важко уявити таку відверту історію у парті будь-кого з сучасних емсі.



GZA feat Method Mаn «Gold»

Після світового успіху, багатьох перепалок у колективі та сварок через бабки та контракти, учасники Ву все ж таки змогли випускати і сольні релізи. Одним з кращих, на думку багатьох, став «Liquid Swords» від GZA. Саме на ній репер створив надзвичайно особисту та трагічну пісню «Gold» про успіх та смерть найближчої людини. 

З претензією на певну частку Стейтен Айленду (пізніше в своєму інтерв’ю він розповість, що дійсно банчив там наркотою)

Трек про те як герой вибудовує величезну нарко-імперію та поставляє заборонені речовини ледь не половині міста. Він реалізує головне бажання в житті – стає неймовірно багатим та дивом уникає в’язниці. 

Досягши успіху, герой треку втрачає те, що не придбаєш ні за які гроші – рідну матір, яка все життя мотивувала його пройти шлях від бідності до багатства. GZA поховав свою матір разом із купою грошей, які вона так і не побачила за життя. Людина, заради якої ти живеш, це і є справжній скарб.



Автор: Ілля Коваленко


Читай також:

Історія потенційно кращого альбому року

Реп VS бодішеймінг, сексизм та расизм

Мені подарували війну




banner2