НКНКТ: «Моя музика і є моя душа»

Колись нікнейм «НКНКТ» асоціювався в мене з фристайлами на районі, жорсткою музикою , що ми звикли називати «андер» та іншими атрибутами «пацанського репу». 

Нещодавно я зустрів Яшу на одній з музичних конференцій і переді мною виник чувак зі світлим поглядом, рефлексуючий, розповідаючий про добро, впевнений, спокійний та світлий. 

Пізніше на новому альбомі «Свободный стиль» Яша відкрито декларує власні внутрішні зміни: «Я так більше не живу», – сказав артист і це стало приводом для нашої бесіди. 

Духовні практики, трансформація особистості, свобода від конфліктів та еволюція творчості – про все це наш діалог. 



Останнє інтерв’ю ти давав нам три роки тому. Три головні зміни, що відбулися з тобою за ці роки?

Змінився я, змінилася моя музика, змінився мій навколишній світ.



Нещодавно ти виклав відео про реєстрацію своєї торгівельної марки. Розкажи, в чому його суть?



Все вірно, я зареєстрував ім’я «НКНКТ» як ТМ для використання цього імені з повним пакетом авторських прав. Зараз це максимально важливо. Розповім на своєму прикладі: зараз в Apple Music почали з’являтися зовсім незрозумілі треки, де написано «НКНКТ» і, наприклад, назва така ж, як у мене на альбомі – «Інтро», а це просто лівий біт, що не має до мене ніякого відношення. 

Я почав звертатись до дистриб’юторської компанії, з якою працюю. Виявилося, що для того, щоб прибрати чужу музику під твоїм ім’ям з цифрових майданчиків, у тебе повинно бути достатньо доказів і прав. Для того, щоб захистити своє ім’я – його потрібно реєструвати, особливо, коли ти використовуєш це ім’я в комерційних цілях.

Багато хто після перегляду відео почав підозрювати мене в рекламі. Так – це реклама, але реклама соціальна. Думаю, всі чули історії про L’One і інші конфлікти артистів через авторські права. 



Ти випускав ще один соціальний ролик – про допомогу безхатнім людям. Розкажи про цей кейс і чому саме ця тема?



Не можу сказати, що це прям я зробив – це моя команда разом з благодійною організацією «Пища жизни». Це був благодійний концерт, де кожен міг задонатити на квиток, навіть якщо не міг прийти на сам івент. На вході теж не було фіксованої суми – кожен вклав стільки, скільки хотів.

Просто хочеться допомагати людям і робити це за допомогою своєї музики. Саме в той момент я відчув, що ми можемо це зробити і це не остання така історія. Вважаю, що кожен має допомагати тим, хто цього потребує більше. 

Така можливість завжди є – «Пища жизни» це доводить власним прикладом – фонд існує з 1974 року і за цей час встиг допомогти дуже багатьом (не тільки безхатнім, а й онкохворим, малозабезпеченим – багато кому). Раджу відвідати їх сайт та почитати детальніше – там є чим надихнутись.



Переходимо до альбому: досить рідко чуєш, як артист «в лоба» каже «моя музика – не така, як раніше». У тебе є рядки «вони просять андер, я так більше не живу». Про що це? 

Зараз я зіткнувся з тим, що коли випускаю пісню, якийсь відсоток аудиторії пише: «Коли буде старе?», «Яша вже не торт» і так далі. 

Цими рядками я пояснюю, що не вигадую нічого. Я розповідаю про те, що я бачу і що оточує мене. Разом зі мною реально змінюється моя музика і я нічого не можу з цим вдіяти. 

Щиро сподіваюся на те, що, якщо тобі подобається артист, ти будеш поважати його зміни і погляди. Мені б хотілося, щоб андерграунд був якимось «перевалочним пунктом» в їхньому житті, тому що, як не крути, ні до чого доброго це не призводить.



У слова «андер» багато значень – і хороших і поганих. Ми зараз говоримо про андеграунд, який жартівливо називають «Падік-реп» – про траву та райчік?



Так. Взагалі, андерграунд – дуже розмите поняття. Я не хочу зараз нікого образити та набазарити зайвого. Я конкретно про ось цю еру «падік-репу» – алкоголь, наркотики, район. Це дуже дивно виглядає, коли тобі вже сорок років і ти висиш на тому ж місці, де і був.

Хтось із моїх слухачів чекає від мене цього, але я змінююся. І мені б хотілося, щоб вони змінювалися теж. Як саме – це вже їх вибір. У Біблії так сказано: «Не суди, та не судимий будеш». 



Чому твій альбом називається «Свободный стиль»? 



На ньому всі треки записані фристайлом. Треба пояснити, що фристайл – це не коли ти читаєш свої вже написані куплети на різні біти (як зараз модно думати),  а коли ти вмикаєш новий біт на студії, одягаєш навушники і разом зі своїм звукорежисером накидуєш якісь рядки – по чотири такти, по два, а потім вже все це збираєш. 

Іноді просто на «пташиному» якийсь ритмічний малюнок начитуєш, іноді з`являється вже готовий текст. Звичайно, за рахунок досвіду це все підсвідомо якось складається в один концепт. 



Так працюють багато реперів на заході…



Так, там мені здається майже всі так роблять, а в нас всі якось запарюються над лірикою більше. Я це розумію і сам через свій перфекціонізм викинув багато матеріалу. 

Взагалі мене надихнув на це Notorious B.I.G.  Колись Jay-Z казав, що він коли вперше побачив як Ноторіус на ходу навалює – він був вражений і сам почав так писати.

І це справжній фристайл – чиста енергія, чистий вайб – лише ти, звукорежисер, мікрофон і біт. Тому й така назва релізу – я вільний артист і кайфую від цього. В мене немає якихось кордонів – я просто живу цим. Моя музика і є моя душа.



Ти багато говориш про власну еволюції та зміни. Конкретизуй, від чого саме ти відмовився в своєму житті?



Я не використовую мат, не їм їжу тваринного походження, став більш відповідальним. Раніше в моєму житті було зовсім інше ставлення до відповідальності. За це все я можу сказати спасибі тільки духовній практиці.



Наскільки тобі органічно при цьому бути репером? Існує стереотип, що репери повинні жити як рок-зірки та бути поганими хлопцями. 



У мене просто, в принципі, такого способу життя немає, це і стало, напевно, ключовим моментом в тому, чому змінилася моя музика. 

Як ти живеш, так і розмовляєш, як ти живеш – така і твоя музика. Репчик був зі мною завжди. Зараз одне іншому не заважає. 

Мене дуже сильно надихає те, що раніше хлопці скидали мені відео, де вони вживають всяке лайно під мої треки, а зараз хтось мені скидає такий відос, а я пишу: «Чувак, якщо ти мене поважаєш, можеш змити це в туалет?». І чувак просто зі сльозами на очах робить це, плаче, але каже: «Брат, я люблю твою музику, мені приємно, що ти мені відповів». Вже через пару місяців він скидає відео, де він +10 кілограм, турнік, спорт… 

Я вважаю, що коли твоя музика впливає на людей – ти маєш робити щось хороше.



Як влаштований твій побут зараз, в час, коли в артистів немає концертів і коли в Україні зі стрімінгів артистам теж не дуже перепадає? 



Музика, як не крути, все одно може годувати, хоч до нас і доходять гроші за ці роялті, ніби ми країна третього світу. Все одно, жити можна. У мене є «зарплата» зі стрімінгів, в мене більше 60 треків на Apple Musiс та інших платформах. 

Плюс люди можуть купувати у мене рекламу в соцмережах, плюс я продаю пісні під ключ – займаюсь гоустрайтингом. Думаю ти чув декілька моїх пісень у виконанні інших артистів, але не знаєш, що їх написав я. 

Ну і чого приховувати – коли трохи попустили карантин – з’явилися «підпільні» концерти. Є тусовочки, де все відбувається «акуратно» і я там виступаю.



Ти ще пару разів викладав у сторіс свої виступи на корпоративах – розкажи про це. 



Так, буває, мене запрошують виступити мої слухачі. Завтра, наприклад, мій виступ «забукіровала» дівчина, як подарунок для свого хлопця – він мій слухач вже дуже давно і він не в курсі, що я буду виступати. Буде сюрприз.



Тобто тебе повністю годує музика?



Так, у мене немає ніякої іншої роботи. Музика – мій основний заробіток. Господь дає можливість жити і займатися улюбленою справою, плюс якихось екстра-високих запитів по життю в мене немає.



Ти часто кажеш про творця чи про Бога. Ти належиш до якоїсь конкретної релігійної конфесії?



Я розвиваюся в Свідомості Крішни. Бог не має меж. В нього є багато імен та проявлень. Наприклад Аллах. Аллах перекладається як «Всевишній», Крішна як «Всепривабливий»…Його імена це відображення Його якостей.

Бог проявляв себе в різних країнах та в різних культурах в усі часи. Конкретна релігія – це вибір кожного. В будь якому випадку – головне не релігія, а Віра. Бог один,лише різни шляхи до нього.



В тебе декілька років тому був конфлікт з твоїми на той час колегами з 4.20. Я читав лише їх трактування ситуації. І зараз іноді чую від сторонніх людей, що ти якось погано вчинив. Що там все ж таки сталося? 



Без коментарів. Взагалі не хочу про це говорити. Єдине, що пораджу тим людям, які щось чули, при цьому не знають мене і щось погане кажуть – є священні знання, в яких сказано, що все погане, що ти кажеш про когось ти забираєш від нього собі. Чув щось про Веди – ось там, наприклад, про це сказано. Тому я не проти – нехай кажуть і забирають все це – вони допомагають мені очиститись. 

В мене ж взагалі немає ні з ким конфліктів, бо я всіх люблю, всіх поважаю та всім бажаю тільки добра. 



Твоя дівчина Інна… Дивлячись на ваші стосунки зі сторони, здається що ви дуже сильна та міцна пара. Розкажи трохи про неї. 



Інна найкраща. Саме вона показала мені інше життя. Показала, що можна жити інакше. Вона ніколи не нав’язувала нічого мені, а просто вірила в мене і надихала власним прикладом. 

Вона так в мене повірила, що я сам в себе почав вірити. В себе і в Бога. Інна дуже сильна, духовно розвинута людина, плюс вона дуже великий професіонал своєї справи (Інна – професійний хореограф та співпрацювала з багатьма зірками та проектами, – прим. редактора). 

Якщо коротко – це людина, яка змінила мене своєю чистотою і я стараюсь хоч трохи стати такою ж чистою, як вона. 



Вона не тільки дівчина, а ще і частина твоєї команди? 



Так, вона, можна сказати, моя права рука. Не зважаючи на те, що в мене є концертний менеджер, SMM-менеджер, Інна виконує функції всіх – все контролює, записує, підказує. Вона хореограф, стиліст, дизайнер – максимально творча особистість. 



В соцмережах за вами дуже цікаво спостерігати і це не виглядає як дешеве реаліті шоу (в деяких реперів виглядає)…



Ну ми нічого такого взагалі не виставляємо на публіку – щастя любить тишу. А взагалі, можу розповісти секрет: щоб ваше життя не перетворювалося на показуху та реаліті шоу і щоб у стосунках все було добре – між вами повинен бути кордон. В нас він називається «духовна практика». 

Тобто ми не занурюємось фанатично, лише надихаємось один одним. Коли в стосунках є щось вище власних інтересів – інтерес вищий, чистий, тоді це правильний шлях. 

Якщо хочеш продовжувати свій Шлях – не зациклюйся на людині – просто дивись із нею в один бік. Завжди у стосунках (з дівчиною, з кентами, з родичами) повинно бути щось вище. Для нас це Бог.