Один з головних популяризаторів грайму і дабстепу “нульових” їде в Україну

Грайм-крю ТИСК разом із British Council везе до Харкова та Львова піонера дабстепу та інструментального грайму з Лондону – Plastician, він же Plasticman. Саме він продюсував Скепту та групу Boy Better Know, гримів своїми шоу на легендарному Rinse FM, а британські журналісти приписують йому народження цілого нового жанру.

Plastician, а від народження Кріс Рід (Chris Reed) є активним учасником і рушієм Британської сцени андерграундної електронної музики з початку нульових. Поєднав у собі ролі діджея, продюсера та засновника лейблу. Його основною заслугою тих часів є зміщення темного геріджевого звуку у бік дабстепу і грайму. Його дебютне EP “Beg to Diiffer” можна назвати захоплюючим трактатом на стику геріджу, грайму який наче натякає, як звучатиме дабстеп декілька років по тому і певною мірою визначить його канони. Для пересічного слухача альбом звучить холодно і сиро, але для виростаючої на регулярних рейвах публіки, що шукала нові грані дабстепу він став ковтком свіжого повітря.


По ходу розвитку дабстепу, коли більшість імен почали рухатись у бік хаусу і техно (Skream, Pinch, Loefah), або ще глибше у дабстеп як Hatcha, Кріс досліджував усі ці шляхи водночас будуючи мости між уже існуючими та популярними британськими жанрами: граймом, дабстепом та світом електроніки та менйстріму, хіп-хопу та трепу. Найкраще це можна відчути пробігшись дискографією його лейблу, який можна назвати домом для представників молодого покоління британського звуку.


Робота в дистрибуції платівок, активний діджеінг на піратських радіо 2G FM, Delight FM, а згодом 14 років на Rinse FM допоміг збудувати дуже цілісне бачення сцени та стати її найголовнішим селектором-промоутером. Саме в його сети першими потрапляли анрелізи від Emalkay, Joker, Om Unit, AWE та Rustie, яких просто можна було слухати в машині по дорозі на роботу.


За цей довгий час його діджеінг перейшов у нову площину, в якій він постійно відкривав нові жанри для себе та для слухачів. Одним з останніх захоплень є розквітаюча wave-сцена, домівкою для якої у свій час і став Terrorrythm. Його останній мікс на Rinse FM присвячений саме цьому ностальгічному та мрійливому напряму.


Варто згадати що саме його заслугою є розширення кордонів жанру за межі туманного Альбіону, а саме до США, куди він поїхав у 2005 у компанії Skepta, Jammer. Після поїздки та декількох студіо-сессій з локалами андерграундні американські артисти стали пробувати себе у граймі та дабстепі. Стали його активними слухачами, фанами послідовувачами жанру. Результатом можна назвати те, що сьогодні перший ешелон дабстеп артистів успішніше гастролюють Америкою з навіть більшими танцполами, ніж у Британії.

Діяльність Кріса справді важко покрити однією статтею, тому додаємо корисних посилань, які дадуть можливість краще відчути значущість його фігури:


Останій мікс Кріса на Rinse FM.

Кліп Plastician – London Living (ft. Jammz).

Серія інтервю з ключовими фігурами британської бейс-сцени на ютуб-каналі Rinse FM.

Сторінка на спотіфай з авторськими плейлистами.


В Харкові 17 грудня в ART AREA DK ви почуєте не тільки дебютний сет Plastician в Україні, а також оновлений лайв Тиску, а також діджей сети від представників львівської сцени – Алекса Первухіна та FAT8 і харківського модулярщика Дениса SAXR. 18 грудня разом з іменитим британцем у Львові крім лайву від ТИСК, чекайте сети від засновників однієї з перших серій грайм вечірок крїни «Gryaz» – Offmean та Neütral. А під ранок вас чекає вишенька на торті: брейксовий сет від Лавріна ака Lawrin. Старий брейкс він грає лише раз в декілька років.


Виступ Plastician відбудеться в рамках проєкту Британської Ради Selector Live. Selector Live – це серія концертів, організованих Британською Радою в партнерстві з локальними музичними агенціями в підтримку радіошоу про нову британську музику “The Selector”. В 2019 завдяки Selector Live, порталу rap.ua вдалося познайомити Україну з найактуальнішою британською музикою на експорт – ґраймом, завдяки лайвам від Ghetts (RAP.UA Awards 2019) та Yizzy (RAP.UA Showcase) у Харкові.

Автори: Offmean та Neütral