MF Doom, якого ми вже не забудемо

Поки всі збиралися до столу у новорічну ніч, 2020-й підкинув реп-поціновувачам останню свиню. Стало відомо про смерть MF Doom. Дружина зірки андеграунду повідомила, що він пішов з життя ще два місяці тому, 31 жовтня. 

Я щиро переконаний в тому, що музику, яку цей британо-американський артист залишив в спадок під безліччю псевдонімів, нам вистачить надовго. Для того, щоб позначити відправні точки знайомства з його саундом я вибрав чотири треки і чотири історії.

Дебютним сольним альбомом MF Doom був абстрактний реліз «Operation: Doomsday», що вийшов на стиці епох в уже далекому 1999 році. Дум випускав музику і до того, але його творчість в групі KMD повністю пройшла повз слухачів. 

Все змінилось, коли артист почав ховати своє лице на фрістайлах в знаменитому Nuyorican Poets Cafe на Мангеттені. А вже далі була зміна нікнейму на MF Doom, такий собі оммаж на суперзлодія з Всесвіту Marvel — Doctor Doom, 

Альбом «Operation: Doomsday», який найавторитетніші світові видання (наприклад, Fact та Complex) вважають знаковим для хіп-хопу свого часу.
Так повелось, що хіп-хоп — це музика альфа-самців: тут найбільші тачки, найдовші члени і найбагатші артисти (хоча б в текстах). Але існує і інша сторона медалі — хіп-хоп від аутсайдерів, людей, які ціленаправлено вибрали інший творчий шлях. 

В той момент, коли інші біжать за міфічною першістю, ти спокійно можеш точити свій стиль до такого рівня, що непідготовлений слухач може просто порізатись твоїми бітами або текстами. Саме таким вийшов альбом двох найбільш енігматичних персонажів від хіп-хопу — МФ Дума та Медліба. 

Пік їх творчих кар’єр, вища точка демонстрації скілів і класичний альбом «Madvillainy» — те, що світ отримав від їх коллаби. Цей альбом ніколи не втратить своєї актуальності. “Клессік шіт”.
Рівно настільки, наскільки Дум був MC — він був і бітмейкером. Цей нарочитий бруд, місцями геніальна нерівність та шороховатість саунду стали предметом імітацій для багатьох бітмачів. 

Величезна колекція вінілу, незмінний МРС і серія біттейпів «Special Herbs», біти в яких Дум називав на честь рослин. До речі, для бітмейкерських справ він використовував ще один нікнейм — Metal Fingers.
Часом в репі і в житті артисти ведуть себе діаметрально протилежно. Цей «Бедбой» при першій складній ситуації на вулиці викличе копів, а ось цей спокійний пацанчік, що скромно сидить в кутку, першим дістане ножа, коли того потребуватиме момент. 

В Дума була схожа історія: більшу частину творчого життя він ховався під маскою суперзлодія, хоча насправді був сім’янином, затворником і людиною від мистецтва на максималках. А от у учасника Wu-Tang Clan, репера Ghostface, все було навпаки. В треках він маскувався під Тоні Старка, а в реальності все його життя було пронизане зв’язками з криміналом та вулицею. 

Два таких персонажі не могли не зустрітись і на 2021 рік було анонсовано їх спільний альбом «DOOMSTARKS». Хоча, ми вже чули Гоуста на біти Дума, але все ж щиро надіємось, що матеріал для альбому вони встигли записати і ми його таки почуємо (розмови про спільний реліз двох артистів велись приблизно останні років вісім, а перший тізер у вигляді каверу з’явився ще в 2016-му).

txt: Alex Pervukhin
jpg: Maxim Sinitsa