Чи можна мені йти на концерт Face?

Ситуація проста. Я захотів піти на концерт Фейса. Написав  про це в одній із особистих соцмереж. Отримав п’яток хейтерських коментів. Намагаюсь розібратись чи можна мені туди йти. Російські артисти в Україні

В Україні йде війна, а серед громадян країни-агресора є артисти, яких слухають українці. За останній рік наші соцмережі розривають скандали – хтось “полює” на Басту, Моргенштерну страшно, Кіркорову заборонили в’їзд, а потім дозволили, а потім знов заборонили… Чи повинні артисти з Росії виступати у нас – питання складне. Так, саме складне, адже у кожному випадку є свої нюанси, а поділ на чорне та біле – це якраз таки схема, за якою діють наші улюблені Скабєєви та Соловйови. 

Політики та музичні експерти постійно кажуть про повне заміщення російських артистів нашими, але, якщо таке і відбудеться, то не найближчими роками – подібні зміни – це складний та довгий процес, а, зважаючи на проблеми як в музичній індустрії, так і економіці в цілому – важко уявити як це взагалі можливо (вибачте, я міг би розродитися популістичною промовою, але мені більш пасує писати правду). Заяви на кшталт “підтримуй наше – ми талановиті, в нас все є” – це добре, але в нас не все є, далеко не все. При всій повазі до вітчизняних реперів, в нас поки що не так багато цікавих особистостей, як в Росії. Вам неприємно це читати, але це так. 

Сьогодні там цікавіше – ось Моргенштерн – епатажний фрік, який перетворює хейт на бабло та якого люблять діти. Ось протестний та літературний Нойз. Ось доросла Каста, ось харизматичний наркоман Гуф, ось бойзбенд нового покоління Melon Music. Кожен з них – продукт величезної індустрії, що задовольняє певний клас населення. Такої кількості абсолютно різних та цікавих артистів топ рівня в нас немає – збираючи номінантів на цьогорічну премію Rap.ua Awards ми ледве знайшли 6 артистів, вартих номінації “Прорив року”. Вам неприємно це читати, але це так. 

Альтернатива вищеназваним артистам в Україні, звичайно ж, є, але не для кожної ніші, тому багато слухачів обирають росіян і стикаються з моральними складнощами.Подобається музика? Спочатку матчастина!

Сьогодні не можна просто слухати пісню, яка подобається – треба знати політичну позицію артиста. Потім перевірити чи казав він чий Крим. Потім витратити пару годин, щоб перевірити чи є в нього фото з російськими політиками. А потім подивитись коли фото зроблене – якщо фото з Путіним на корпораті зроблене до 2014 року (як, наприклад, у нашого президента), то це погано, але допустимо (не дивлячись на те, що Путін залишився тим самим, що й був), а якщо пізніше – то артист зрадник. А ще треба передивитись всі інтерв’ю артиста, бо, якщо він десь щось ляпнув, не замислюючись над наслідками (як колись Дорн), то на його концерт йти вже не можна, хоч дурницю він сказав давно. 

Якщо ж ти не знайшов зашкварів – то все рівно треба все зважити. Адже кажуть, що виступ будь якого російського артиста – це культурна експансія і взагалі чи не головна зброя агресора проти України, тому треба заборонити в’їзд взагалі всім. І взагалі – гроші, які заробляють російські артисти у нас йдуть до російського бюджету, звідки потім витрачаються на зброю, що вбиває наших військових. 

Коротше кажучи, до відвідування концерту артиста з Росії треба підійти зважено. Спробую зробити це на конкретному прикладі. Чи йти на концерт Face

3, 4 та 5 вересня у трьох містах України (Києві, Харкові та Одесі відповідно) відбудуться концерти Face. Мені цікаво потрапити на його концерт, але, як писалося вище, просто так купляти білет не можна. Тож розбираю кейс по пунктах.

Якість виступів. Політика – це добре, але, якщо йдеш на концерт – треба спочатку розуміти чи є артист крутим перформером. Я не хочу йти ні на російського ні на українського ні на міжгалактичного репера, якщо на сцені він мертвий (зараз, на жаль, є багато інтернет-зірок з величезними охопленнями, які, разом з цим, виглядають на сцені так, ніби вперше на неї вийшли). Хай в нас 500 разів співпадають політичні погляди – я не піду на виступ, щоб просто підримати “мертвого”, але свого. Так ось – Face – перформер.

Особистість. Багато хто з тих, хто не слідкує за творчістю артиста досі сприймає його як чувака, який кричить про бургер або “роняет запад”. Наразі це не так – Іван підріс та став зваженішим у словах та вчинках. Якщо порівняти його інтерв’ю Дудю з нещодавнім Гордону – зміни видно одразу – легковажного юнака змінює зважений артист, який поки не знає як правильно жити, але знає, що треба до цього йти. Мені подобається коли артист еволюціонує, немає нічого більш жалюгідного за “принципового” чувака, фокус якого десятиріччями залишається однаковим. 

Політична позиція.  Іван Дрьомін (Face) – автор альбому «Пути неисповедимы», де на горіхи дістається всім державним діячам Росії – від президента до ментів. Його часто можна зустріти на опозиційних мітингах та, загалом, владою він не дуже задоволений. Він не радикал – в нього немає ненависті, він лише “платить достатньо податків, щоб обурюватися, якщо його щось в ній не влаштовує” (цитата з інтерв’ю Гордону). Щодо Путіна та політичної позиції – Face вважає його злом, але головною проблемою вважає менталітет росіян.

Чий Крим? Шукав відповідь на це питання – не знайшов.

Чи є у артиста компрометуючі фото? На тридцятій хвилині моніторингу інстаграму я плюнув, матюкнувся та послав на х*й всю цю історію….

Серйозно, дайте мені послухати цікавого артиста, який приїздить у моє місто! Якщо він ворог – хай розслідуваннями займається держава. Якщо ми незадоволені появою в Україні того чи іншого артиста – давайте бойкотувати владу, яка це дозволила та хейтити її. Це ж ми обираємо чуваків, які не можуть дати ради ворог Кіркоров чи ні. До чого тут артисти?! Якщо коментатори в фейсбуці диктують мені куди ходити та кого слухати – без питань, але нехай тоді забирають на себе і інші питання, за які відповідальна влада та для вирішення яких треба все ж таки підняти дупу з дивану. 

Забезпечте мені нормальну безкоштовну медицину, зробіть так, щоб чиновники не пиздили в мене гроші, а поліція була поліцією, а не мусорами. Як зробите – я особисто буду питати чи можна мені сходити на Фейса, а поки що вибачте – я як небудь сам. Так, артисти з Росії їдуть до України заробляти – це їх робота – заробляти на концертах в різних країнах. Так, серед артистів є відверті мудаки. Але не кожен. Що потрібно зробити Фейсу щоб ми пішли на нього без зайвих думок? Вийти на якусь певну кількість мітингів? Чи сказати, що Крим – це Україна? Це допоможе Криму чи Україні? Поки не допомогло – багато хто так казав. Політичні питання вирішуються не на концертах і  не в фейсбуці, а в кабінетах і там несеться таке, чого ми ніколи не почуємо ні на ютубі, ні в політичних ток-шоу.

Тому, дайте мені піти на концерт чувака, який не має нічого спільного з політикою, бо він а) артист б) крутий артист. 

Текст: Михайло Правильний