logo logo

Андрути (Франик і DJ Westa): «Український хіп-хоп починає ціленаправлений шлях до піку своєї популярності».

Андрути (Франик і DJ Westa): «Український хіп-хоп починає ціленаправлений шлях до піку своєї популярності».

Редакція rap.ua настільки стара, що пам’ятає хронологію проникнення українського хіп-хопу в радіоефір. Ми застали знамениті «Бруклінські Пирожки» з Києва, які в свій час вели Фоззі і Сашко Положинський, заслуховувались одеськими «Bagaboo», а ось тепер насолоджуємось львівськими «Андрутами», які ведуть Франик та Веста. Так як ми не знаємо, коли наступний раз зявиться в ефірі щось подібне, то скористались моментом і зробили велике інтерв’ю з авторами єдиної зараз в світі програми про український хіп-хоп. Чи ви знаєте ще якусь?!

– Ваше шоу, напевно, перша хіп-хоп радіопрограма на радіо (хоч і на інтернет-станції, але це не важливо) за довгий час. Давай з початку – як ви почали мутити це і як добрались до «Аристократів»?

Dj Westa: Напевно, одна з перших. Ідеї в голові шаруділи в мене давно, потім думав як то всьо замутити, сказав Франику. Виявилося, що він теж про то кілішує… Далі вже розкаже Паша…

Франик: Ну, я переконаний, що те, що ми вийшли до слухача через Інтернет, а не через ФМ, радше плюс, аніж мінус. І все йде до того, що саме за «інтернетом в кожній кишені» лідерство майбутнього мовлення. А ФМ, що залишаться (якщо залишаться), принаймні на той період, поки будуть актуальними, перейдуть в режим такого собі ретранслятора інтернет-радіо, а потім приставка «інтернет» стане взагалі непотрібною. От так я вангую! (сміється).

І саме так кілька років назад я відкрив для себе смартфон і мобільний інтернет. І придумав собі фішку слухати так радіо, весь час, коли пересувався містом. Різні радіо: британські, московські, французькі, мексиканські, жанрові, концептуальні… Звичайно, в основному мене цікавила музика, адже я згрубша моноглот. Звісно,ж хіп-хоп був (куди без нього?). Правда, основним критерієм підбору станцій був «чи справляється такий інтернет з тою станцією», або «чи справляється мій айфон з таким інтернетом» – ну словом, проблєма була точно не в мені. (Я навіть точно знав райони у Львові, де можна було не намагатися вмикати щось онлайн, тому відразу вмикав мп3, якщо знав, що їхатиму сьогодні через той райончік). Ще погодні умови теж частенько впливали на якість подачі нету, тому та вся забава мені швидко набридла, але вже тоді я розумів, що коли хороший український реп акумулюється в якийсь суцільний густий потік, то логічний шлях такому потоку розвиватися саме через таке радіо. (Я взагалі думаю, що в нас в країні, тим паче зараз, не може не з’явитися окрема українська хіп-хоп станція). Але на той час якось воно і згасло, та і я себе не сильно асоціював з людиною, що буде робити «програму про репчик»

А тут раптом минуло кілька років, розмірковки на дану тему почали повертатися, цікавість до «інтернет-радіоресурсів» відновилася, і відповідно після дуууже короткого пошуку найяскравіше засіяло в мене на горизонті всіма нами улюблене радіо «Аристократи» і відразу побило всі мої особисті топи. Бо інтернет-радіо в нас існує, наче вже давно, але то були скоріше тематичні он-лайн плейлісти плюс інколи реклама, і практично без власного авторського контенту. А тут хлоп – і «все умницы страны!». А як працює! І продакшн, і реклама, і підбірки музики. Навіть якщо попадає якийсь трек, що мені не дуже – тут вже не йдеш його перемикати, а просто чекаєш наступний, бо знаєш, що наступний буде якраз те, що треба. А головне – авторські шоу і подкасти! Клас! І всі роблять свою справу. Ведучі подібні на ведучих. Вони реально ведуть ефір, а не читають текст, що дав редактор, котрий перед тим узгодив в програмного директора і не «вмикають та вимикають» музику ту, котру на свій смак вибрав і вибудував в якійсь «правильній» послідовності «музврєд».
Ну і так одного разу я слухав «Аристократичне» ранкове шоу, подзвонив до них на скайп, в нас вийшла дуже весела розмова: якісь конфузи в прямому ефірі, ми багато реготали і вони запросили мене на свою вечірку до Києва. Я приїхав, ми всі познайомилися. Кажуть: «Будеш робити шоу?», я кажу «Буду!» – «Роби!». Вернувся домів, кажу: «Макс, робимо шоу!?». Так появилися «Андрути».

Dj Westa: Я вважаю, що після такої голлівудської історії ще більше підтверджується моя чуйка, що український хіп-хоп починає ціленаправлений шлях до піку своєї популярності.

– Як відбувається відбір релізів для програми – поза ефіром так само ретельно слідкуєте за українським репом?

Dj Westa: Релізи вибираю переважно я, хоча Паша теж часто приносить кльові треки. Вибираю, переважно, на власний смак, підлаштовуючись під тему програми і контекст. Звісно ж, намагаюся приділити увагу всьому жанровому різномаю репу, навіть якщо деякі стилі не дуже заходять на мій смак. 

Український реп моніторю постійно. Трошки бракує коннекту з виконавцями – знаходжу нові треки через два тижні після релізу. Також тяжко моніторити нові імена: к нас їх дофігіща, але їх не видно і не чути. Так що хто вважає, що його продукт готовий до того, аби його почули не тільки репери в підвалі, а й «Аристократи» по всій країні, то велкам у мій приват. Ми відкриті до всіх!

Франик: Але точно можу сказати, що в нас не буває випадкових треків. Просто не буває. Бувають несподівані, але випадкових – ніколи! Тому не все, що нам надішлють, потрапить колись в наші скромні дві години. Тут ще нам дуже залежить, як вже Макс говорив, від настрою, теми і концепції самого випуску, адже кожен епізод ми намагаємося трохи відрізнити і урізноманітнити. Там навіть назви в кожного є. В кожнісінького. А якщо в когось з нас є сумніви стосовно того чи іншого моменту – ми можемо щось узгодити, обговорити і… заспокоїтися.

– Яким має бути реліз, щоб він вам сподобався? Що ціните в хіп-хопі в першу чергу?

Dj Westa: Незалежно від країни трек має качати. Техніка, панчі, зміст, професійність, продакшн, якість. І щоб не викало бажання перемотати (або взагалі вимкнути), і це, мабуть, все ж основний критерій! (сміється).

Франик: Унікальність. Напевно, то для мене є головним в релізі чи авторі. Не схожим на інших чи навіть на себе самого ранішнього. Це вже свідчить, що він розвивається. Унікальність вражає. Вона притягує. Деколи може попастися трек незрозумілого змісту, а я ж звичайна пересічна людина, якщо не зрозумів про що букви, то «трек – гімно». А через півроку, наприклад, я довідуюсь історію виникнення тої композиції, обставини, в котрих вона писалася, умовними символами чи натяками описані якісь конкретні події, і трек може стати майже улюбленим.

– Ви обидва зі Львова – вносите колорит Міста Лева в ефір столичної станції?

Dj Westa: Я не уродженець міста Лева, але вже 11 років намагаюся асимілюватися (сміється). Воно якось само собою виходить. Мусимо вшарити, що Львів і Київ – то трохи різна Україна. Тому вносити львівський колорит виходить невимушено.

Франик: Ну, взагалі, я так підозрюю, що коли «Аристократи» нам запропонували робити програму, то їм хотілося якраз частково передати той наш колорит, наше сьогодення, можливо, якийсь трохи галицький побут, частково діалект, може, так трохи по-інсайдерськи. На ту мить вони ще дуже мало знали про справжній український хіп-хоп, про те, що він робиться не тільки на Заході, а й по всій Україні, але відразу підтримали наш проект і їм закортіло з нового року довідатися про це ще більше. Нас поставили на четвер, оскільки щочетверга на Аристократах день всього-всього українського. (Я взагалі його називаю «чистий четвер»)). Але вже після першого нашого випуску нас переставили на суботу, бо суботній ефір більш такий фривольний, розважальний, та з обов’язковим повтором в «Українському четвергу». Так що в четвер теж нас слухайте.

– Програма – програмою, а що з творчістю? Коли від вас чекати якогось матеріалу?

Франик: Ну, програма – програмою, але це є частково теж нашою творчістю. Адже до кожного епізоду ми підходимо досить таки художньо. Аби то завжди набувало якоїсь доконаної форми, дотримуємося елементарних законів композиції, вибудовуємо актуальну настроєву лінію. Макс напилює скрейтчі, якось цікаво зводить між собою треки, я вигадую якісь абсолютно нові слова, ми ржемо. Ми виходимо не в прямому ефірі, наразі, а це на нашу думку, в свою чергу, зобов’язує створювати подкасти з логічним початком і логічним завершенням, як серії в серіалах. Це в нас такі літературно-музичні композиції, радіовистави, слуховища, одним словом. Я ж казав, в нас в кожної серії є назва. Хто слідкує за нами в Фейсбуці – той знає.

Dj Westa: Є в мене ідеї одного проекту, пов’язаного з укр. хіп-хопом, наразі приглядаюся до людей, але поки більше нічого казати не буду. На все свій час.

Франик: Стосовно музики, я, як у нас люблять казати, засів у підпілля, при чому таке трохи глибоньке. І з початку Майдану, а потім війни, згрубша, нічого нового не писав і не продукував. Маю на увазі собі свого. Там, може, писалися якісь тексти в стіл, але нічого серйозного. Відбувалося якесь переосмислення всього, що робив раніше. Але паралельно з тим ми зібралися з пациками живим складом і весь цей час проводили репетиції, притиралися один до одного, разом переаранжовували (якщо можна так сказати) та переосмислювали якісь мої давніші треки, які колись може «не відбулися» належним чином і тому деякі хочеться перезапустити по-новому. Нові композиції, звісно, теж готуються. Перше, з чим ми прийдемо до глядача – то буде відеоряд на вже відому декому «Планету». Він якраз зараз домонтовується. Так що концерти й релізи – весною. Макс також там задіяний всіма чотирма руками. Ми його так і називаємо, DJ «Чотирирукий Макс» Westa! Він ж в нас ще на роялі грає. Так що я перший раз чую про те, що в нього там за проекти намічаються, пов’язані з укр. хіп-хопом.

Продовження нашої розмови – вже завтра. 

Читай також