10 фактів про Паліндром: як репер записав дивовижний поп-альбом

“Про сьогодні, завтра і вчора” — одна з тих платівок, за якими ми пам’ятатимемо 2019 рік.

Так буває: альбом щойно вийшов, концертів поки нема, пісні ще не лунають з проїжджаючих повз тебе авто, але є ірраціональна впевненість, що скоро їх наспівуватиме маса людей. 

Такий ефект виникає при знайомстві з дебютним релізом Паліндрому. Можливо, кращим поп-альбомом в українській музиці цього року.

Ми зібрали 10 фактів про його автора, чиє ім’я добре знайоме усім прихильникам української реп-сцени, та історію створення платівки “Про сьогодні, завтра і вчора”.


1. Проект Паліндром створив учасник гурту Глава 94

Степан Бурбан — учасник одного з найповажніших гуртів (західно)українського репу сьогодні, Глави 94. Магістральний меседж колективу, як його описує артист, — “реп про те, як ми б’ємося об стінку в цій країні”. 

Восени Глава 94 обіцяє приступити до запису нового альбому, який гурт виношує вже 4 роки.

Сольно Степан записує реп під нікнеймом Кашляючий Ед. Це завжди непрості вірші з акцентом на текстову складову. 



2. Паліндром — проект іншого виду. Сповнений рефлексії лоу-файний пост-панк

“Паліндром — це коли запрошуєш додому друга, чи дівчину, і показуєш свій дитячий фотоальбом. Це дуже тендітне та особисте” — каже про сайд-проект його автор.

Під цим монікером Степан співає, розкриває свою романтичну сторону та досліджує території, до яких ніколи не звертався в рамках реп-творчості. Складно уявити, щоб гурт Глава 94 зачитав рядки: “Хочу підпалити сніг, не виходить, я реву, бо мені треба ніби кішку зараз гладити траву”.

Музика Паліндрома записана за усіма правилами бедрум-попу: здебільшого тихий наспів, шелест чи то магнітофонної плівки, чи то вінілу, чи то ковдри на ліжку, поряд з яким встановлено мікрофон, та цілковитий пофігізм щодо трендів поп-сцени. Паліндром — це талановиті та пристрасні пісні романтичного мрійника, який рефлексує щодо викликів молодості, свого місця у світі (на альбомі є навіть еко-маніфест “Зламані”), дірок у серці та в кишені.



3. Історія Паліндрому почалася у січні 2019 року…

Цитата Степана: “Прокинувшись зранку, захотів послухати щось зі свого плейлиста. Але там не було нічого, що мені хотілося би почути саме зараз. Тому я вирішив відкрити програму Fruity Loops, в якій періодично писав біти, і трішки побавитись. Почало відбуватися щось не хіп-хопове, взагалі якийсь ембіент полетів. Звучало прикольно, мені сподобалося. Спробував фальцетиком щось наспівати на диктофон, чого я ніколи не робив”.



4. … І могла обмежитись усього одним треком

За словами Бурбана, творчий порив, який було залито на саундклауд під нікнеймом Паліндром, не передбачав продовження.

“Робити далі мене змусили, мабуть, фідбеки слухачів від першого треку і легкість написання цієї музики. Тому що чи не головна фішка проекту Паліндром — це спонтанність, швидкість. Кажуть, що перша думка — це істинна думка. Цього і притримуюсь у процесі творення. Мабуть, після треку “Гарні слова” я зрозумів, що Паліндром став систематичним зануренням у пошуки моєї музики”. 



5. Проект отримав назву через фільм Вільньова “Прибуття”

Паліндром — це слово, або вираз, які в обох напрямках читаються однаково (наприклад, “око”, “зараз”).

Можна було б навернути роздумів про непростий задум, через який автор обрав таку назву для творчого стартапу, але правда виявилась простішою: Степан просто згадав фільм, який його вразив у той період, коли було створено перший трек Паліндрому. Це сай-фай драма “Прибуття” Вільньова про спробу у буквальному сенсі знайти спільну мову з прибульцями.



6. На альбомі Паліндрому є пісня домашньої рослини

Вона отримала назву “Осінь”.

“Якось я прокинувся з похміллям. Чомусь захотілося написати трек про осінь, точніше про вазончик, який стоїть на підвіконні і намагається усвідомити, що відбувається за вікном, чому листя у всіх дерев стає жовте, а він завжди зелений?”



7. А ще кавер на Степана Гігу

Пісня патріарху української сцени та власника мега-вусів Степана Гіги — не найочевидніше джерело натхнення для представників нової української музики, але Паліндром зробив кавер саме на нього.

Послухайте пісню “Сон”, а потім подивіться відео нижче в авторському виконанні. Тепер трек Паліндрома засяє новими фарбами, хотіли ви того, чи ні.


8. Кліпи Степан робить собі сам

Кліпи Паліндрома — комбінування кадрів історичної хроніки та сцен, де з’являється сам артист. 

Освіта режисера та навички відеомонтажу трапилися Степану в нагоді. Він самотужки працює над візуалізацією власних треків. Зараз відеомонтаж — головне джерело його прибутку.

9. Обкладинка альбому “Про сьогодні, завтра і вчора” має символічний зміст

Будинок, що там зображено, це львівський палац культури “Лорта”. Він знаходиться на вулиці Патона, де зростав Степан. За словами артиста, в дитинстві він часто бував у “Лорті” з бабусею, яка багато займалася його вихованням.

“Альбом я присвятив їй. Це, наче, зняти капелюха перед нею. Її, на жаль, вже п’ять років як немає”.


10. Перший альбом Паліндрому може стати останнім

Отакої! 

Степан, за його словами, досі не визначився щодо статусу проекту. В інтерв’ю він говорить, що ставиться до Паліндрому менш серйозно, ніж до власних реп-амплуа.

“У мене багато планів на Главу 94 і я не можу розриватись. Це для мене пріоритетніше, адже я вкладаю себе, свої гроші, здоров’я у цю шнягу і, як справжній дов***об, що себе поважає, чекаю від цього фідбек”.

Чи буде альбом — невідомо, зате можна очікувати на концерт. Бурбан переймається, чи зможе витягувати наживо вокальні партії, але перший лайв Паліндрому вже відбувся на шоу Альберта Цукренко.


Текст: Андрій Недашківський


У статті було використано матеріали сайтів Slukh, Neformat та програми “Альберт”.

banner2