П‘ять важливих змін в українській музиці на прикладі п’яти пісень

Війна – це жахливо, лячно та боляче. Але разом з тим війна як ніхто розкриває як окремих людей, так і цілі країни. Деякі колишні «лідери думок» сьогодні виглядають жалюгідно, а ті, хто був у тіні розкриваються по-новому і стають героями. Це відбувається абсолютно в усіх сферах і музика не є виключенням.

Я дивлюсь на нові пісні і відчуваю глобальні зміни, які можуть суттєво підсилити нашу сцену. П’ятірку таких змін визначив далі на прикладі п’яти пісень.

Перехід на українську

Приклад: Міша Крупін «У нашому місті»


Артисти, які раніше співали російською, переходять на українську мову і починають розуміти, що це працює і звучить. Їх потрібно підтримати, а не кричати «перевзулися».

Розумію ревнощі артистів, які співали українською завжди, але наша мова безмежна – вистачить на всіх, тож «новим» артистам можна тільки радіти. Міша далеко не єдиний, просто цей трек звучить і змушує ще раз подумки обійняти місто-герой Харків.

Висловлювання власної позиції

Приклад: MONATIK «ART Оборона»


Артисти перестали обходити гострі кути. Діма завжди декларував добро як основний метод ведення бізнесі, творчості та життя. Але нейтралітет (космополітизм/відсутність публічної позиції) зникає, коли мова йде про важливі речі.

«ART Оборона» – приклад того, як артист зберігає власний музичний почерк, але каже про ті речі, які повинні чути його фанати. Таких артистів зараз багато і це логічно, бо ми нація, яка, на відміну від окупантів, має язик.

Гумор як зброя та ліки

Приклад: Alcohol Ukulele «Чорнобаївка»


З почуттям гумору в українців завжди все було добре і цей гумор завжди був естетичнішим та добрішим за російський (через це, до речі, в нас не прижився батл реп – наша нація не про жорстокість).

З початку війни ми отримали кілька десятків гумористичних пісень про війну. Всі вони різні за стилем, але об’єднує їх одне – навіть коли ми говоримо про смерть та ненависть – ми робимо це музично та тонко. Трек Alcohol Ukulele – приклад того, як черговий діс на окупанта вправно загорнуто в музику і ця обгортка робить пісню довговічнішою за інші пісні-меми.

Текст як важлива складова пісні

Приклад: Паліндром, Юрій Бондарчук «З букетом троянд»


Останні роки мене трохи почало нудити від пісень-мемів, кількість слів в яких відповідає кількості звивин їх авторів. Ми дуже довго дивились на російську індустрію, де ще з 90-х телебачення керувалось принципом «глядач тупий – дай йому щось просте та зрозуміле».

Сьогодні ми бачимо як пісні, тексти яких зроблені якісно, стають популярними. Сподіваюсь після перемоги це не зміниться. Легкі пісні – це круто, вони потрібні. Але навіть розважальний трек з 12 слів може бути текстово влучним. Пісні для ідіотів слід залишити ідіотам.

Народні мотиви без шароварщини

Приклад: «Ой, у лузі червона калина»


Хливнюк почав, народ підхопив, Pink Floyd зафіналив. Україна має доволі потужну культурну спадщину. Але переосмислювати та подавати його теж потрібно талановито.

Пісня, яку співали Січові стрільці, була переспівана акапельно в перші дні війни артистом, який став військовим, бо інакше не міг. Тут немає шароварщини, банальності та примітивізму – замість них робота з контекстом, своєчасність та вправна подача.

Музика відповідає реальності

Окремо хотів би виділити те, як актуальність стає частиною музичного світу. Так, зараз війна та інші теми слухачу не цікаві. Але, можливо, популярність пісень АКТУАЛЬНИХ саме для нашої країни дасть нам сцену, що не залежить від іноземних патернів (як західних, так і російських).

Я не хочу слухати пародію на drill, я не хочу бачити косплей на реперок-стриптизерок, гангстерів, бариг та реперів-мільйонерів з власними літаками. Я хочу чути СВОЄ, те, що відбувається зараз у МОЇЙ країні. Це не означає, що всі пісні мають бути переказом новин, я лише кажу про те, що українці позбуваються меншовартості.

Нам не потрібно «української інстасамки», «українського моргенштерна» чи «українського Емінема», нам потрібні свої артисти, у яких є власні імена…



Я киянин, якому став рідним Харків, а пишу я це у Львові. Сьогодні в кожне з цих міст прилетіли ракети. В кожному з цих міст померли люди. Кожне з цих міст — місто-герой. А ще, в кожному з цих міст звучить нова українська музика. Вона звучить під час війни і лунатиме на весь світ після нашої перемоги. Лунатиме не через війну, а тому, що вона крута, стильна та автентична. Українська. Чесна.

Слава Україні. Тримаємось💪



Текст: Михайло Правильний


banner2