Обвал ринку NFT та Тіна Кароль. Що спільного?

Ринок NFT обвалився, а Тіна Кароль виставила на продаж свій NFT-автограф. Перша подія сталася п’ять днів тому, друга – сьогодні.

Ми живемо у світі, де хайп та гроші поступово перемагають творчість, а популярність окремих явищ та людей здебільшого створена штучно. Саме про це даний текст.

Дісклеймер: цей матеріал не має наміру особисто образити Тіну Кароль, яку в цьому тексті цілком можна замінити на будь якого іншого артиста, що не зникає з медіа-простору вже багато років, але не виробляє нової якісної музики та живе тільки завдяки новим інфоприводам та чіплянням за тренди.


NFT-революція

Ринок NFT (не пишу що це таке, бо ви стопудово вже або розібралися в цьому, або принаймні намагалися і забили бо дуже цікаво, але нічого не зрозуміло) став справжньою бомбою після уваги до нього Дрейка, Ілона Маска та ще купи світових зірок.

“Переворот у світі сучасного мистецтва”, “перехід творчості у цифру” та “культурна революція” – такі словосполучення останні чотири місяці стояли поруч з абревіатурою NFT.

Свої твори, пісні та навіть твіти за величезні гроші продавали всі – від Емінема до alyona alyona (остання нещодавно продала свій трек у вигляді NFT-токену майже за 8000 зелених). Менеджмент Емінема та Альони зпрацював добре та встиг отримати профіт від розхайпованої мильної бульбашки. Це ж саме сьогодні намагаються повторити тисячі артистів, але…

Мем, проданный за 580 000 $Падіння ринку

…але, згідно з повідомленнями ЗМІ, ринок NFT офіційно впав всього через чотири місяці з дня запуску. Третього травня ринок досяг піку, в той же день було продано невзаємозамінних токенів на суму 102 мільйони доларів США.

Дивлячись на дані про продажі за останній тиждень травня, було оброблено тільки 19,4 мільйона доларів США у вигляді продажів NFT. У порівнянні з 170 мільйонами доларів США, укладеними в NFT за тиждень піку, ринок впав на 90 відсотків.

Виглядає це цілком логічно, бо при детальному розгляді правил продажів токенів стає зрозумілим, що, купивши умовний токен Мони Лізи, ти не маєш ніякого відношення до самої картини – ти купуєш лише її копію в цифровому вигляді, а це не може коштувати мільйон – бо не має ніякої цінності. Зараз здається, що ця мильна бульбашка лопнула, але…Що буде далі?

…але за декілька місяців в NFT-стартапи інвесторами по всьому світу були вкладені величезні гроші і багато довгострокових проєктів наразі ризикують провалитися, так як історія з токенами, здається, перестала працювати.

Та бізнесмени не захочуть втрачати кошти і будуть штучно посилювати хайп навколо NFT і цей ринок протримається ще багато років. Ми і далі будемо витрачати власний час (= гроші+енергія), обговорюючи величезні бабки, які хтось забашляв за черговий мемас. Бо ми все ще любимо рахувати чужі кошти більше, ніж заробляти свої.

Незважаючи на падіння ринку, NFT буде в нашому інфополі ще довго, адже функціонерам треба відбити бабло. До речі, так само працює і наше сьогоднішнє телебачення – воно нікому начебто не потрібне, але ніхто з власників телеканалів не віддасть просто так свій “рупор”.

Тому в “рупори” вливаються мільйони, а країна продовжує дивитись на одних і тих самих Тін Кароль, що дають інтерв’ю тим самим Катям Осадчим.

Взагалі, Тіна Кароль – це показова історія успіху українського артиста за наступним алгоритмом: участь у конкурсі, маючому дуже мало спільного з творчістю (у випадку Тіни – Євробачення 2006), далі – перетворення власного життя на драматичне реаліті-шоу, далі – підтримання уваги до власної персони всіма можливими методами. Схема ідеальна та робоча, але…
Тіна Кароль здивувала відвертим…”

…але популярність падає. Точніше впала вже давно і тримається штучно. Якщо пісні Тіни колись працювали і вважалися “свіжими”, то сьогодні це просто махрова попса, яка існує тільки завдяки гумовому ефірному часу та появі артистки в усіх можливих новинах та шоу.

“Тіна Кароль здивувала глядачів відвертим луком”, “Тіна Кароль розповіла про стосунки з Даном Баланом”, “Тіна Кароль відверто розповіла про поповнення в родині”… Я чую це майже кожного дня, хоча й не хочу. Разом з тим пробую згадати хоча б одну її пісню (або рядок з неї) і не можу, бо крутих пісень у неї немає дуже давно (навіть фіт зі Снуп Догом, що нахайпив цілу купу згадувань в ЗМІ був доволі прохідною історією).

Як музика Тіни Кароль може бути цікавою в світі де є Onukа, Дорофєєва (прості госпаді), Паш, Альона, Кіана та ще сотні (так, сотні) крутих сучасних співачок? Ніяк – народна артистка намагається втриматися за рахунок працьовитості (цього не відняти) та піар-інструментів.

І якби не ці інструменти, Тіна Кароль, під руку з Вінником, Поляковою, Вакарчуком, Скрипкою та ще купою ретро-артистів пішла б на пенсію, звільнивши дорогу молодим. Але…До чого Тіна Кароль в тексті про NFT?

…але Тіна нікуди не йде і сьогодні в усіх новинах пишуть про те, що вона стала ПЕРШОЮ українською артисткою (неймовірне досягнення), яка співпрацює з новою NFT-платформою Binance та ПЕРШОЮ українською артисткою, хто продає свій відбиток пальця (друге неймовірне досягнення в одній новині).

А ще нам розповідають, що всі кошти підуть на запис УКРАЇНОМОВНОГО (як же без цього) альбому “Молода кров”, до якого увійдуть фіти з молодими виконавцями (дорогу молодим!).

А ще нам розповідають, що все це приурочене до 30-ї річниці Незалежності України (ну звичайно, як же без цього)…

Як спитав мене один репер після прослуховування одного нещодавного гучного фіта: “А що, просто написати пісню круту без того, щоб когось захистити вже не можна? Написати трек і не прив’язати його до якоїсь дати – так вже не працює?”

Всім потрібен змістовний прес-реліз, яскравий інфопривід та контекст, без цього не допитися успіху. Але…


До чого тут реп


…але Паліндром їде в хай невеличкий, але тур, і там його пісні співає весь зал. Один в каное не “дивує прихильників відвертим”, а просто дропає неймовірний альбом та успішно продає квитки на свої виступи. Альтернативна музика (в тому числі і реп) росте і, хай дуже повільно, але розвивається. Нові цікаві артисти з’являються кожного дня і їм не потрібний фіт з Тіною Кароль, або продаж власного NFT-токену. Все що їм потрібне – це слухач, який бачить трохи далі свого носу та новин українських ЗМІ.

Мильні бульбашки (у вигляді артистів чи токенів) завжди були і завжди будуть, але крім них є багато чого ще.

P.s. А Тіна Кароль свій NFT-відбиток звичайно продасть (можливо собі, але ми про це ніколи не дізнаємось). І альбом до Дня Незалежності запише (бо патріотка). І молодим допоможе (бо за культуру). І людина вона хороша. І артистка народна. Амінь.Текст: Михайло Правильний
Мало про NFT? Читай:

Рідкісне фото 2Pac за мільйон, нова пісня The Weeknd – NFT продовжує хайпити

Засновник SSUR продає подвійний бюст The Notorious B.I.G та 2Pac як NFT-токен

Eminem випускає власну NFT-колекцію

alyona alyona продає трек “GALAS” в форматі NFT